Tygodnik Makowski

Czwartek, 25 lutego 2021

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-makowski. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Maków Mazowiecki

A A A poleć znajomemu drukuj stronę

Niektórym zdarzeniom można zapobiec

19.02.2021 17:39:06

Sezon zimowy to każdego roku okres zwiększonej ilości interwencji strażaków w domach i mieszkaniach. Strażacy jak co roku uświadamiają, przypominają i zachęcają do montowania czujek dymu i tlenku węgla, okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenia przewodów kominowych oraz sprawdzenia instalacji wentylacyjnej.

 W powiecie makowskim w ubiegłym roku strażacy w związku z nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych na paliwo stałe interweniowali 35 razy. 34 zdarzenia dotyczyły budynków mieszkalnych i jedno budynku gospodarczego. Na szczęście nie odnotowano interwencji związanej z zatruciem tlenkiem węgla. 

Liczba interwencji dotyczących zatrucia tlenkiem węgla maleje, ale wzrasta tych, których przyczyną była nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych. W 2017 takich interwencji w powiecie makowskim było 20, potem ta liczba systematycznie rosła aż do 34 w roku 2020.  
Wielu z tych zdarzeń można było zapobiec poprzez właściwą eksploatację urządzeń grzewczych. Wadliwe działanie urządzeń wynika najczęściej z nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz z niedostosowania istniejącego systemu wentylacji w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe. 
- Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla. One oczywiście nie zastąpią nam przeglądu technicznego, ale mogą uratować życie. W Polsce nie ma obowiązku instalowania tego typu urządzeń w domach, tak jak ma to miejsce w niektórych krajach na świecie. Należy się jednak zastanowić „czy nie lepiej zapobiegać niż później leczyć”? - mówi nam Oficer Prasowy KP PSP w Makowie Mazowieckim st. kpt. Bartosz Kołodziejski. 

autor: rj

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz