Tygodnik Makowski

Sobota, 16 stycznia 2021

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-makowski. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Maków Mazowiecki

A A A poleć znajomemu drukuj stronę


Monografia Makowa już gotowa!

11.06.2020 08:00:00

Niedawno ukazała się blisko 600-stronicowa publikacja pt. „Dzieje Makowa Mazowieckiego. Tom I (do 1945r.)”. Książka powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Pomocy Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie i Samorządu Miasta Makowa Mazowieckiego.

Maków Mazowiecki prawa miejskie otrzymał w 1421 roku, jedynie dwadzieścia lat później niż Ciechanów. Otrzymał je z nadania księcia Janusza I Starszego, ale jako osada istniał już w XI wieku.

Monografia to dokument napisany przez znanych historyków pod redakcją profesora Janusza Szczepańskiego Czytelnik wyrusza z nimi w podróż po dziejach Makowa Mazowieckiego. Rozpoczyna się ona w czasach Piastów Mazowieckich, biegnie przez średniowiecze, wojny napoleońskie, okresy rozbiorów, a kończy się wyzwoleniem spod okupacji hitlerowskiej. Dzięki publikacji odkrywamy jak ciekawe, czasem bardzo trudne były historie ludzi tu żyjących. Jak całe otoczenie zmieniło się na przestrzeni wieków, jak rozwijało się szkolnictwo czy życie religijne.

- Opracowanie jest pierwszą kompleksową monografią Makowa Mazowieckiego. Do tego stanowi ważną w naszej historiografii próbę ukazania historii tego liczącego się w życiu społeczno-politycznym i gospodarczym ośrodka miejskiego Mazowsza Północnego – przekonują autorzy.

autor: rom

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie FotoreportażeRSS

  • Mała elektrownia wodna - miasto przedstawia wizualizację

    Inwestycja jest jednym z największych przedsięwzięć zaplanowanych na 2021 roku Zobacz galerie...

  • Protest Kobiet w Makowie Mazowieckim

    Protest przybrał formę spaceru po mieście Zobacz galerie...

  • Wspólnie za budową mostu

    Samorządowcy podpisali list intencyjny na środku Narwi Zobacz galerie...