Tygodnik Makowski

Środa, 23 września 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-makowski. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Pierwszy przypadek koronawirusa, co to oznacza

04.03.2020 10:00:00

Mamy pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. To pacjent z Zielonej Góry, który przebywał w Niemczech. Wszyscy, którzy mieli z nim kontakt, zostali objęci kwarantanną domową.

Mężczyzna czuje się dobrze. Ma objawy zbliżone do grypy i podobnie jest leczony. Wszystko wskazuje na to, że wirus będzie miał u niego łagodny przebieg.

Przypadków może być więcej, dlatego powinniśmy stosować zasady higieny i zdrowy rozsądek. Nie powinniśmy przede wszystkim narażać innych na zakażenie, jeśli sami mamy objawy choroby. Poddanie się kwarantannie domowej jest wskazane w konkretnych przypadkach.

O pozostanie w domu i skontaktowanie się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną proszone są osoby, które:

- w ostatnich 14 dniach przebywały w krajach lub regionach, gdzie potwierdzono utrzymującą się transmisję koronawirusa COVID-19 (w tym Chiny, Hongkong, Iran, Japonia, Singapur, Korea Południowa, Włochy – o aktualnej sytuacji informuje GIS);

- miały w ciągu ostatnich 14 dni kontakt z osobami u których podejrzewa się lub potwierdzono zakażenie koronawirusem COVID-19;

- są pracownikami opieki zdrowotnej w placówce zajmującej się pacjentami zakażonymi wirusem COVID-19 lub odwiedzały taką placówkę w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów.

W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem należy:

- jeśli nie mamy pełnych objawów – skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną; zostaniemy zakwalifikowani do jednej z grup ryzyka z zaleceniem do kwarantanny domowej lub samokontroli stanu zdrowia przez 14 dni;

- jeśli mamy objawy (kaszel, gorączka i duszności) – konieczne jest zgłoszenie do oddziału zakaźnego, celem diagnostyki i ewentualnego leczenia. Nie powinniśmy jednak udawać się tam środkami komunikacji publicznej.

Żeby uniknąć choroby zaleca się, żeby dokładnie myć ręce, wysypiać się, dbać o swoją kondycję (spacery na świeżym powietrzu), dobrze się odżywiać (ale nie przejadać, jeść dużo warzyw i owoców), unikać osób kaszlących (na razie mało prawdopodobne że akurat mają one koronawirusa, raczej inne choroby). Nie ma potrzeby, żeby osoby zdrowe nosiły maseczki.

autor: rom

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie FotoreportażeRSS

  • Wspólnie za budową mostu

    Samorządowcy podpisali list intencyjny na środku Narwi Zobacz galerie...

  • Skutki burzy na terenie powiatu makowskiego

    Połamane drzewa i zalane piwnice - strażacy interweniowali siedem razy Zobacz galerie...

  • Studniówka klas IV Technikum Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Maz.

    Fot. Zdzisław Smardzewski Zobacz galerie...