Tygodnik Makowski

Poniedziałek, 21 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-makowski. W e-prenumeracie taniej!
 • Matka odda mu własną nerkę

  16.09.2010 09:13:00

  Janusz niedawno stracił obie nerki. Teraz trzy razy w tygodniu jeździ do makowskiego szpitala na dializy. Matka chce mu oddać swoją nerkę. Teraz rodzina czeka na wyniki badań. Nadzieja na normalne życie jest, ale pomoc ludzi dobrej woli jest konieczna. Bo leki dla Janusza będą bardzo drogie.

  Czytaj dalej

 • „Przybądź nam Rozalio święta ku pomocy…”

  09.09.2010 09:21:00

  Kult św. Rozalii trwa tu nieprzerwanie od ponad trzystu lat. Nie wiadomo, jakim sposobem sycylijska święta trafiła w okolice Szelkowa. Według niespisanej i niemającej potwierdzenie w faktach legendy św. Rozalia przywędrowała tutaj razem ze św. Rochem. O jej obecności świadczył kamień, w którym odcisnęła się jej stopa. Kamień jednak zaginął w czasie II wojny światowej. Rozalię urzekło prastare uroczysko porośnięte wiekowi dębami koło wsi Słojki, więc tu pozostała, święty Roch powędrował do Sadykierza w gminie Obryte. Co roku 3 i 4 września odbywają się tu wielkie uroczystości odpustowe.

  Czytaj dalej

 • Parafianie walczą o swojego proboszcza

  09.09.2010 09:12:00

  W szelkowskim domu kultury 7 września odbyła się kolejna narada mieszkańców gminy, przedstawicieli władz gminnych, rady parafialnej w sprawie wysłania proboszcza ks. Marka Rogowskiego na roczny urlop szabatowy. - Spotkaliśmy się w sprawie decyzji biskupa, który wysyła naszego proboszcza na roczny urlop – mówił Czesław Milewski wójt gminy na spotkaniu z przedstawicielami mieszkańców gminy.

  Czytaj dalej

 • Uwiedziony przez Orzyc

  02.09.2010 09:11:23

  O spotkaniu z Rolling Stonesami, o tym skąd wzięły się stroje Trunadurów, jak powstały największe polskie przeboje i jak można zakochać się w Orzycu – rozmawiamy z legendą polskiej muzyki rozrywkowej – Ryszardem Poznakowskim, mieszkańcem gminy Szelków

  Czytaj dalej

 • Ojcem założycielem KGW w Smrocku był mężczyzna

  26.08.2010 08:40:10

  − Naszym „ojcem założycielem” był mężczyzna, a nie kobieta – mówią ze śmiechem panie z koła w Smrocku. – Do założenia koła gospodyń wiejskich namówił nas Marek Todorowski, to był nasz taki pierwszy nieoficjalny prezes. Kiedyś było koło w naszej wsi, należały do niego nasze mamy, ale potem to jakoś zamarło. I dopiero dwa lata temu, za namową Marka, zdecydowałyśmy się zacząć wszystko od nowa.

  Czytaj dalej

 • Potrzeby są ogromne. Rolnicy z pomocą dla powodzian

  07.08.2010 10:04:00

  Mieszkańcy gminy Szelków zebrali prawie 40 ton zboża , 148 bel siana i 14 tysięcy złotych. Przekazali je na pomoc dla powodzian z gminy Słubice. W ten sposób odpowiedzieli na apel Mazowieckiej Izby Rolniczej. Za organizację pomocy opowiada Marek Todorowski szef powiatowego oddziału MIR.

  Czytaj dalej

 • Bociany przynoszą szczęście


  08.07.2010 12:39:01

  Bociany od zawsze kojarzą nam się z polską wsią i nie bez powodu są uważane przez wielu za symbol polskości. Przylatują do nas wiosną a odlatują późnym latem do ciepłych krajów. Swoje gniazda przeważnie budują na słupach elektrycznych, telegraficznych, w bezpośredniej bliskości gospodarstw domowych. Właśnie taki słup z bocianami znajduje się na posesji mieszkanki Starego Strachocina. Ptaki uwiły sobie bardzo duże gniazdo, a gmina Szelków ufundowała im pod to siedlisko platformę.

  Czytaj dalej