Tygodnik Makowski

Poniedziałek, 27 stycznia 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-makowski. W e-prenumeracie taniej!

Ostrzeżenie dla grzybiarzy na terenie ASF

09.09.2019 12:00:00

Główny Lekarz Weterynarii ostrzega grzybiarzy i publikuje mapę zagrożonych terenów chorobą ASF. Tam, gdzie jest duże nią zagrożenie, nie wszyscy powinni chodzić do lasu na grzyby.

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii w Polsce pojawił się komunikat w związku z trwającym sezonem zbierania owoców leśnych oraz rozpoczynającym się okresem intensywnych grzybobrań. Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Powód? Ogniska ASF.

Na mapie, opublikowanej na stronie https://www.wetgiw.gov.pl można zobaczyć dokładne obszary, utworzone w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Na żółto zaznaczono obszar ochronny, na czerwono objęty ograniczeniami, na niebiesko obszar zagrożenia.

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że z wypraw na grzyby powinny zrezygnować osoby, które mają jakikolwiek kontakt ze świniami. Mogą bowiem przypadkowo przenieść wirus ASF na zwierzęta.

- Ponadto, należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji - czytamy w komunikacie GIW.

autor: rom

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie FotoreportażeRSS

  • Maków stolicą karate

    Mistrzostwa Polski Kyokushin juniorów i młodzieżowców Polskiego Związku Karate Zobacz galerie...

  • Przytul psa

    Fot. archiwum Przystanku na Cztery Łapy Zobacz galerie...

  • Bez bramek (ale ciekawie) w Makowie

    W sobotę w Makowie Mazowieckim w przedostatnim meczu rundy jesiennej zmierzyły się drużyny Makowianki i MKS Przasnysz Zobacz galerie...