Tygodnik Makowski

Wtorek, 16 lipca 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-makowski. W e-prenumeracie taniej!

Maków Mazowiecki

A A A poleć znajomemu drukuj stronę

fot. (olk)
fot. (olk)

Muzyka mistrza wisząca niczym pranie na sznurku?

22.04.2013 15:50:00

Jak się okazuje, przy odrobinie wyobraźni wszystko jest możliwe. Mogły się o tym przekonać dzieci biorące udział w warsztatach wizualizacji muzyki, które odbyły się w Miejskim Domu Kultury w Makowie. Zajęcia poświęcone były muzyce Witolda Lutosławskiego, polskiego kompozytora, dyrygenta i pianisty. W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin artysty.

 

Warsztaty zorganizowane zostały przez Fundację Dom Kultury z Warszawy, znaną już młodym makowianom z ubiegłorocznego Multikulturowego Festiwalu Książki. Tym razem przedstawiciele fundacji przyjechali do Makowa z projektem: „Wizualizacja muzyki – warsztaty dla szkół podstawowych”. Poprowadziła je warszawska artystka Eliza Proszczuk, pomysłodawczyni projektu.

Dzieci uczestniczące w warsztatach miały okazję poznać życie i muzykę Witolda Lutosławskiego.

- Muzyka Lutosławskiego jest trudna w odbiorze. Często jest odrzucana, zwłaszcza przez młode pokolenie – mówiła Eliza Proszczuk. – Nasze warsztaty przygotowują dzieci do jej odbioru. Robimy to poprzez łączenie różnych rodzajów sztuki. Czy jest to muzyka, czy sztuka medialna, czy plastyczna, rządzą nią te same zasady kompozycyjne. Można więc to wszystko połączyć ze sobą w spójną całość.

Tak właśnie pracowały dzieci uczestniczące w warsztatach. Słuchały utworów mistrza Lutosławskiego i wykonywały rzeczy, z którymi ta muzyka im się kojarzyła. Do swojej dyspozycji miały różne papiery, tektury, papier toaletowy, sznurek, kleje, nożyczki. I z tych materiałów tworzyły muzykę. Dla jednych dźwięki były cienkie jak sznurek i do ich zilustrowania wystarczył im kawałek sznurka. Dla innych muzyka była postrzępiona i straszna, więc darły na kawałki papier albo robiły toporki i groźne maski. Potem wszystkie prace zostały powieszone na rozpiętych na wieszakach sznurkach. Pani Eliza wytłumaczyła dzieciom, że właśnie udało im się stworzyć dzieło sztuki nazywane instalacją.

Zadowolone ze swojej pracy dzieci wysłuchały jeszcze utworu, do którego wykonały swoje wizualizacje, a na zakończenie pozowały do pamiątkowego zdjęcia.

Warsztaty wizualizacji muzyki Witolda Lutosławskiego odbyły się 9 kwietnia. Wzięły w nich udział dzieci z klas młodszych Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Makowie. Elizę Proszczuk wspomagała koordynatorka projektu Małgorzata Borus z Fundacji Dom Kultury.

"TM" nr 17 z 23 kwietnia 2013 r.

autor: (olk)

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz